Pozor na neoverené a podvodné e-shopy UNIQLO!
V posledných rokoch sa čoraz častejšie objavujú prípady, kedy sa stáva značka UNIQLO, ale aj jej zákazníci obeťami dobre pripravených podvodníkov. Predmetom drvivej väčšiny podvodov býva špekulatívny online predaj tovaru značky UNIQLO. Podvodné predaje pritom možno rozdeliť do dvoch kategórií – tzv. fejkový tovar a fejkové e-shopy.
“Fejkový” tovar značky UNIQLO
V tomto prípade ide o reálny predaj fyzického tovaru značky UNIQLO, ten však nepochádza od oficiálnych výrobcov a distribútorov značky UNIQLO, ale väčšinou od čínskych alebo tureckých malovýrobcov. Tí sa snažia napodobňovať dizajn výrobkov UNIQLO, čo sa im, povedzme si úprimne, častokrát darí veľmi dobre a presvedčivo. Takýto falošný tovar je v mnohých prípadoch na nerozoznanie od pravých výrobkov UNIQLO, čo sťažuje odhaľovanie takéhoto nezákonného konania.
Rizík a hrozieb pri nákupe takýchto výrobkov je ale viacero. Malí výrobcovia nepravých, neoriginálnych produktov UNIQLO nedokážu vyrábať tovar v zodpovedajúcej kvalite a na takej úrovni, ako oficiálny výrobca. V horšom prípade sú nepravé napodobeniny vyslovene nekvalitné a ich životnosť je oproti originálom rapídne nižšia. To ale často zákazník zistí až po nejakej dobe nosenia alebo používania fejkových kúskov značky UNIQLO, kedy sa mu dotrhajú alebo až doslova rozpadnú.
V najhoršom prípade môžu byť fejkové výrobky značky UNIQLO dokonca nebezpečné a zdraviu škodlivé. Keďže značkový tovar vyrábajú rôzni šmelinári, ktorým ide predovšetkým o špinavý zisk a nerešpektujú ochranné známky ani ďalšie zákony o ochrane spotrebiteľa, neraz sa stáva, že pri výrobe používajú zakázané chemikálie alebo farbivá. Tie sú pre týchto podvodných výrobcov lacnejšie, čo im samozrejme vyhovuje z hľadiska zvyšovania svojich ziskov, no pre spotrebiteľa – zákazníka, ktorý si takýto fejkový výrobok značky UNIQLO zakúpi a pravidelne nosí, sa stávajú veľkou hrozbou, kedy môžu naozaj aj ohrozovať zdravie.
Predaj, resp. nákup fejkového tovaru je preto nešťastnou situáciou ako pre zákazníka, ktorý príde o svoje peniaze, ktoré zaplatil za tovar značky UNIQLO v dobrej viere a takisto to vrhá zlé svetlo aj na povesť značky UNIQLO. Preto sa spoločnosť UNIQLO ale aj iné svetové módne značky v súčinnosti s príslušnými úradmi (napr. colnými) mnohých štátov zo všetkých síl snažia bojovať proti tomuto nezákonneému konaniu a odhaľovať falošných výrobcov ako aj predajcov. Sčasti sa im to darí, no dobrá povesť a veľký záujem zákazníkov o značkové výrobky je pre rôznych podvodníkov obrovským lákadlom a preto sa dennodenne rojí množstvo nových a nových predajcov falošných produktov Adidas.
Ako teda predchádzať nákupom fejkov UNIQLO a ako odhaliť predajcu možného falošného tovaru UNIQLO?
Nie je to vôbec jednoduché. V prvom rade sa pozerajte na cenu. Ak je cena značkových výrobkov podozrivo nízka, môže to byť signál, že ide o neoriginálny tovar. Nie vždy to ale musí byť tak. E-shopy a predajne často predávajú zbytkový, posezónny alebo outletový tovar za zlomok ceny, pričom nejde o falošný tovar. V takomto prípade Vás ale seriózny predajca vopred upozorní, že ide o výpredajový alebo vyradený tovar. Ak však narazíte na e-shop alebo predajňu s novým tovarom značky UNIQLO, ktorí je niekoľkonásobne lacnejší ako u konkurenčných predajcov, majte sa na pozore. V prípade akýchkoľvek podozrení sa môžete obrátiť na príslušné štátne orgány. Na Slovensku je to SOI – Slovenská obchodná inšpekcia.
“Fejkové” e-shopy predávajúce aj tovar značky UNIQLO
Novým fenoménom dnešnej doby sú podvodné internetové obchody so značkovým módnym tovarom, okrem iných aj značky UNIQLO, elektronikou, alebo v podstate s akýmkoľvek sortimentom. Raz za čas sa objaví nový, dobre vyzerajúci e-shop s prepracovanými reklamnými kampaňmi, ktoré zákazníkov prilákajú na výhodné ceny produktov. Po nákupe a zaplatení za objednávku online a vopred ale zákazníkom tovar nedorazí ani po niekoľkých týždňoch, internetový obchod nereaguje na správy, na zákazníckej linke nikto neberie telefonáty a zákazníci sa nemôžu dovolať svojich práv na odstúpenie od zmluvy a vrátenie peňazí za tovar, ktorý im nebol doručený.
Bohužiaľ, aj takéto podvody sa dejú na nič netušiacich dôverčivých zákazníkov, kde sa podvodníci opäť priživujú aj na značke UNIQLO. Podvedení zákazníci sa často dozvedia pravdu o e-shope, v ktorom nakupovali, až z médií, ktoré o takýchto prípadoch, ak sa o nich samozrejme dozvedia, zvyknú verejnosť informovať.
Ako odhaliť falošný e-shop UNIQLO a nenaletieť podvodníkom?
Existuje niekoľko indícií, vďaka ktorým môžete fejkový e-shop odhaliť, nenechať sa nachytať a neprísť tak o svoje peniaze.
- Nízke ceny – Nízke ceny nie sú ničím výnimočným, no fejkové e-shopy sa snažia zaujať a presvedčiť zákazníkov práve skrz výborné ceny produktov. Podozrivo nízke ceny teda môžu naznačovať problém.
- Možnosti platby – Ak narazíte na nový e-shop so značkou UNIQLO, ktorý neponúka možnosť platby na dobierku alebo pri osobnom odbere a naopak ponúka jedine možnosť platby vopred cez bankové prevody, alebo platby kartou, určite by sme mali zvýšiť svoju pozornosť. Je minimálne veľmi podozrivé, ak vás predajca núti do platby vopred. V takom prípade zisťujte o e-shope ďalšie informácie podľa nasledujúcich krokov.
- Obchodné podmienky – Má internetový obchod predávajúci produkty UNIQLO vierohodne vypracované a zverejnené obchodné podmienky, podmienky odstúpenia od zmluvy alebo reklamačný poriadok? Ak ich nikde na stránke nedokážete nájsť alebo sú očividne spísané nesprávne alebo nedostatočne (neobsahujú potrebné náležitosti ako napr. informáciu o majiteľovi, resp. prevádzkovateľovi obchodu), je tu veľká pravdepodobnosť, že tento e-shop môže byť podvodný.
- Majiteľ / prevádzkovateľ obchodu – Informácia o prevádzkovateľovi alebo majiteľovi obchodu musí byť zverejnená vo všeobecných obchodných podmienkach e-shopu a musí obsahovať meno predajcu (meno fyzickej osoby, alebo firmy) a jeho adresu. Ak na tomto mieste nie je uvedená a nedokážete ju nájsť ani v inej sekcii webu, napr. v kontaktoch, je to jasná známka toho, že majiteľ nechce, aby ho zákazníci poznali. Nanajvýš podozrivé a navyše protizákonné.
V prípade, že informáciu o majiteľovi, resp. prevádzkovateľovi nájdete, ale adresa firmy je v podozrivých zahraničných krajinách ako sú daňové raje, napr. Seychely, Belize, Cyprus či Panama, opäť sa majte na pozore. Aj keby išlo o poctivú firmu, tak prípade problémov vám nepomôže ani Slovenská obchodná inšpkcia, ani Polícia, keďže predávajúcim je zahraničný subjekt, na ktorý naše orgány nemajú dosah. - Recenzie a hodnotenia –